Уважаеми родители,
Предстои ни една различна учебна година в която заедно трябва да се погрижим за здравето на Вашите деца и нашите ученици.
Нега бъдем отговорни и спазваме общоприетите правила в условията на извънредна епидемична обстановка
1. Следете здравословното състояние на детето си и не го пускайте на училище, ако е болно.
2. Възпитавайте добри хигиенни навици у децата си и давайте личен пример:
- Мийте често ръцете си със сапун и чиста вода. В случай че не разполагате със сапун и вода, използвайте дезинфектанти на спиртна основа със съдържание на поне 60% спирт. Винаги мийте ръцете си със сапун и вода, ако са видимо мръсни.
- Осигурете чиста питейна вода и добре хигиенизирани тоалетни у дома.
- Направете необходимото за безопасно събиране, съхраняване и изхвърляне на отпадъците.
- Използвайте салфетка или свивката на лакътя при кихане или кашляне и избягвайте да докосвате лицето, очите, устата и носа си.
3. Насърчавайте децата си да задават въпроси и да споделят чувствата си с вас и учителите си. Не забравяйте, че детето ви може да реагира по различен начин на стреса. Бъдете търпеливи и проявявайте разбиране.
4. Предотвратете заклеймяването, като използвате факти и напомняте на учениците да се отнасят внимателно един към друг.
5. Координирайте се с училището, за да получавате информация, и се поинтересувайте как бихте могли да подпомогнете усилията за осигуряване на безопасна среда в училище (чрез родителските комитети и др.).
Правила за организиране и провеждане на образователния процес в условията на извънредна епидемична обстановка в ОУ“ Христо Смирненски“
- Спазване на общите здравни мерки.
- Носенето на маска е задължително:
• в общите закрити части на учебната сграда – преддверие, фоайета, стълбища, коридори, санитарни възли, медицински кабинет, учителска стая, библиотека, бюфет и столова (освен при хранене)за всички ученици, учители, в т.ч. от външните за институцията лица;
• в училищните автобуси.
Защитните маски за лице за учениците се осигуряват от тях, респективно от техните родители, а за учителите – от училищата. Училищата осигуряват защитни маски за лице и в случаите, когато учениците нямат такива или не са подходящи за ползване. Препоръчително е защитните маски за лице, които се изполват от ученици,педагогически персонал да са хиргически или поне от 3 слоя.
Изключение от изискването за носене на защитна маска за лице се допуска в следните случаи:
• В училищния двор при спазване на физическа дистанция от 1,5 м;
• За учениците в начален етап (I-IV клас) по време на учебен час;
• За учителите по време на учебен час при физическа дистанция от поне 1,5 м между тях и местата на учениците;
• В часовете по физическо възпитание и спорт, когато се провеждат на открито;
При желание на родителите и/или учениците защитни маски за лице могат да се носят по време на целия престой в училище.
- Разясняване и подчертаване на важността за честото миене на ръцете, хигиенизирането и ползването на необходимите хигиенни материали.
- Максимално ограничаване на контактите между ученици от различни паралелки
- Класни стаи и организация на учебния процес
- Отказ от кабинетната система и определяне на отделни класни стаи за различните паралелки, при което учителите се местят, а не учениците.
- Отделяне на паралелките от начален етап и среден на отделен етаж.
- Провеждане на максимален брой часове на открито, когато метеорологичната обстановка позволява това.
- Използване на един/а учебен чин от един ученик и разполагане на местата за сядане на учениците шахматно, където е приложимо.
- Осигуряване на физическо разстояние между масата/катедрата/бюрото на учителя и първия ред маси/чинове на учениците, в т.ч. и чрез освобождаване на първия ред маси/чинове, с цел спазване на дистанция от поне 1,5 метра по време на обучение.
- Коридори и стълбища
- Организация за еднопосочно придвижване в коридорите и по стълбите.
- Регулиране на влизането и излизането в сградата на училището, без струпване на входа и при спазване на дистанция.
- Междучасия. Тоалетни/санитарни помещения
- ползване на тоалетните максимум до 3 ученика по време на междучасие, контролирани от дежурния учител или служител от помощния персонал
- Забранено е влизането в класна стая на ученици от други паралелки.
- Входове
Отваряне за използване на два входа – един за начален и един за среден етап,
Така че да не се допуска струпване.
- да има лице за осигуряване на пропускателния режим на всеки вход.
- Стол и бюфети
- Хранене по график.
- Закусване на учениците от начален етап в класната стая.
- Да не се допускат опашки от близкостоящи ученици (когато са паралелки, които не си взаимодействат).
- Недопускане на споделяне на храни и напитки.
- Хранене в училищния двор.
- Недопускане на опашки от близкостоящи ученици
- Училищен двор
- Максимално ограничаване на влизането на външни лица в сградата на училището чрез маркиране на зони за достъп на родители в двора и в близост до входа.
- Допускане на придружители на деца със СОП в училището при спазване на изискванията за физическа дистанция и дезинфекция.
- Провеждане на повече занятия навън.
- Провеждане на занятия извън училището, когато това е удобно, мястото е по широко и по-безопасно и не е свързано с риск и много време за придвижване (напр. в помещения на читалището, което наблизо).
- Недопускане на външни лица в дворовете и през почивните дни. Комуникация.
- По-голяма част от комуникацията се осъществява в електронна среда (по телефон, електронна поща, платформи и др.), а при необходимост от пряка комуникация се спазват изискванията на физическа дистанция и носене на защитни маски или шлем.
- Комуникация с родителите се осъществява предимно с електронни средства, а индивидуалните срещи и консултации се провеждат по предварителна уговорка и при спазване на изискванията на МЗ.
- Провеждане на родителски срещи, събрания на Обществения съвет, общи събрания и педагогически съвети в електронна среда, а при нужда от пряка комуникация в по-голямо помещение, което гарантира спазване на правилата на МЗ.
- Физкултурен салон
- Използване на физкултурния салон само в месеците, когато не е възможно провеждане на часовете на открито и възможност за провеждане на часа и в други подходящи помещения в училището. При невъзможност, поради спецификата на сезона, във физкултурния салон се провеждат часовете само на един клас.
- Училищен автобус
- Всяко дете има определено постоянно място.
- Организиране на групи за занимания по интереси в рамките на паралелката, а при необходимост от смесване на ученици от различни паралелки – разреждане на учениците и осигуряване на нужната дистанция, която да не позволява пряко взаимодействие между тях.
- Извършване на медицински филтър от медицинско лице в училище в началото на учебния ден, като работата му се подпомага от учителите, които влизат в първия учебен час