- Цели
- Предоставяне на ясни и приложими мерки за безопасност в образователния процес чрез превенция, ранно откриване и контрол на COVID-19 в училище.
- Насърчаване на учители и ученици да станат застъпници за мерки за превенция и контрол на болестта вкъщи, в училище и в тяхната общност.
- Намаляване на страховете и безпокойството сред учениците, породени от болестта и засилване способността да се справят с евентуалните вторични последствия за техния живот.
- Ангажиране на училищното ръководство, учителите и персонала, родителите, както и самите деца в насърчаване на безопасна и здравословна среда в училище.
- Използване на кризата като възможност за иновации и подобряване на педагогически и организационни модели и практики, за създаване на още по-сплотени и взаимодействащи училищни и микроучилищни (класни) общности между учители, родители и ученици, за дооборудване и др.
- Основни принципи
- Болните ученици, учители и друг персонал не трябва да идват в училище.
- Училището трябва да наложат редовно миене на ръцете с чиста топла вода и сапун, дезинфектанти на спиртна основа / препарати за дезинфекция на ръце или хлорни дезинфектанти и поне веднъж дневно дезинфекция и почистване на повърхностите в училище.
- Училището следва да осигурят вода, санитарни възли и условия за управление на отпадъците и да следват процедурите за почистване и обеззаразяване на околната среда.
- Училището трябва да насърчават социално дистанциране (термин, употребяван във връзка с определени дейности, целящи забавяне разпространението на силно заразна болест, включително ограничаване на масово струпване на хора).
- Координиране и съблюдаване на указанията на националните здравни и образователни органи.
- В случай на отсъствие от училище/отпуск по болест или временно преустановяване работата на училищата осигуряване на подкрепа за непрекъснат достъп до качествено обучение.
- Осигуряване на безопасна работа в училище
- Спазване на общите здравни мерки.
- Носене на лични предпазни средства (маски ).
Носенето на маска е задължително:
- в общите закрити части на учебната сграда – преддверие, фоайета, стълбища, коридори, санитарни възли, медицински кабинет, учителска стая, библиотека, бюфет и столова (освен при хранене)за всички ученици, учители, в т.ч. от външните за институцията лица;
- в училищните автобуси.
Защитните маски за лице за учениците се осигуряват от тях, респективно от техните родители, а за учителите – от училищата. Училищата осигуряват защитни маски за лице и в случаите, когато учениците нямат такива или не са подходящи за ползване. Препоръчително е защитните маски за лице, които се изполват от ученици,педагогически персонал да са хиргически или поне от 3 слоя.
Изключение от изискването за носене на защитна маска за лице се допуска в следните случаи:
· В училищния двор при спазване на физическа дистанция от 1,5 м;
· За учениците в начален етап (I-IV клас) по време на учебен час;
· За деца със специални образователни потребности, при които има установена невъзможност за придържане към носенето на защитна маска и становище от личен или от лекуващ лекар, удостоверяващо това;
· За учителите по време на учебен час при физическа дистанция от поне 1,5 м между тях и местата на учениците;
· В часовете по физическо възпитание и спорт, когато се провеждат на открито;
· В часовете по физическо възпитание и спорт на закрито, ако в конкретния час помещението се използва само от една паралелка при дистанция от поне 1,5 м между учениците и при редовно проветряване.
При желание на родителите и/или учениците защитни маски за лице могат да се носят по време на целия престой в училище.
- Разясняване и подчертаване на важността за честото миене на ръцете, хигиенизирането и ползването на необходимите хигиенни материали.
- Подготвяне и поддържане на пунктовете за миене на ръце с осигурени вода и сапун.
- Дезинфекция на повърхностите и проветряване.
- Необходимо е ежедневно двукратно (преди началото и след приключване на смяната) влажно почистване и дезинфекция на всички критични точки – подове в училища, бюра, чинове, маси, дръжки на врати, прозорци, ключове за осветление, парапети, уреди, екрани, тоалетни чинии, мивки, кранове и др.,
- при наличие на потвърден случай на COVID-19 хигиенните и дезинфекционните мероприятия трябва да се увеличат, като в зависимост от обектите варират от 4 пъти на ден до дезинфекция на всеки час.
- Учебните стаи се проветряват по време на всяко междучасие
- В Кабинетите по информационни технологии и физкултурния салон, се извършва дезинфекция на повърхностите, мишките, клавиатурите, уреди и инструментите след всяко посещение на ученици. / от помощния персонал /
- Във всички санитарни помещения и тоалетни в училищата да се следи за изразходването и своевременното осигуряване на течен сапун или дезинфектанти, еднократни салфетки за подсушаване на ръцете, тоалетна хартия, както и регулярно изхвърляне на боклука.
- На дезинфекция и почистване подлежат и училищните автобуси преди и след всеки курс.
- Засилена лична хигиена и условия за това
- Осигуряване на топла вода и сапун във всяко санитарно помещение, както и в тоалетните за всички ученици и работещи.
- Създаване на навици за миене на ръцете с течен сапун и топла вода след посещение на тоалетната, преди хранене, след отдих на открито/физическа култура, при кихане и кашляне
- Правилно използване на дезинфектант за ръце, който се нанася върху чисти ръце.
- Елиминиране на вредни навици, свързани с докосване на лицето, носа, устата и очите.
- Озониране и пречистване на въздуха
• Използване на UV –C бактерицидни лампи от затворен тип за дезинфекция на въздух а в присъствието на хора.
- Изготвяне на процедура за отделяне на болни ученици и персонал от здравите (без създаване на условия за заклеймяване), както и за информиране на родителите и консултиране с медицинската сестра, актуализиране на списъците с контакти за спешни случаи. Запознаване на персонала, родителите и учениците с процедурите.
- Разработване на подходящи материали, като напр. плакати, които могат да бъдат поставени на информационните табла, в тоалетните и на други централни места.
- Включване на теми, свързани с превенция и контрол на заболяването, в ежедневните занятия и уроци. Съдържанието следва да е съобразено с възрастта, пола, етническия произход и наличието на увреждания, а дейностите да са интегрирани в съществуващите учебни предмети.
- Провеждане на разговори/беседи в рамките на 5-10 минути, съобразени с възрастовите особености на учениците, за правилата, личната отговорност и живота на всеки един от нас в условията на епидемия от COVID-19. Разговорът има за цел най-вече да напомни на учениците за спазване и съблюдаване на правилата за лична хигиена и физическа дистанция и за възпитание на отговорно поведение към себе си и към останалите.
- Даване на личен пример на учениците от педагогическите специалисти. Напомняне на учениците да докосват по-малко предмети в класната стая и в останалите помещения, както и да не споделят храни и напитки.
- Изготвяне на правила за поведение при съмнение или случай на COVID-19 в училището се организират и провеждат в съответствие с изготвените от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването Насоки за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 – 2021 година в условията на covid-19 и Актуализирани насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата
- Създаване на вътрешноучилищна организация и спазване на правилата във връзка с епидемията в условията на присъствено обучение
- Определяне от директора на лице, отговорно за организация и спазване на правилата във връзка с епидемията.
- Разпределяне на отговорностите в училищния екип и задълженията на останалия персонал, в т.ч. и графици за дежурства.
- Запознаване на персонала, учениците и на външните посетители със здравните изисквания.
- Създаване на организация на хигиенните и дезинфекционните дейности и запознаване с инструкциите за начина на ползване на съответните биоциди, вкл. и правилното приготвяне на дезинфекционните разтвори, за биоцидите, които не са готови за употреба, съгласно издадените от МЗ разрешения съвместно от медицинското лице в училището и/или под методичната помощ на РЗИ.
- Максимално ограничаване на контактите между ученици от различни паралелки при осъществяване на заниманията по интереси.
- Класни стаи и организация на учебния процес
- Отказ от кабинетната система и определяне на отделни класни стаи за различните паралелки, при което учителите се местят, а не учениците.
- Отделяне на паралелките от начален етап и среден на отделен етаж.
- Провеждане на максимален брой часове на открито, когато метеорологичната обстановка позволява това.
- Използване на един/а учебен чин от един ученик и разполагане на местата за сядане на учениците шахматно, където е приложимо.
- Осигуряване на физическо разстояние между масата/катедрата/бюрото на учителя и първия ред маси/чинове на учениците, в т.ч. и чрез освобождаване на първия ред маси/чинове, с цел спазване на дистанция от поне 1,5 метра по време на обучение.
- Намаляване на ненужни предмети в коридори и класни стаи.
- Коридори и стълбища
· Организация за еднопосочно придвижване в коридорите и по стълбите.
· Правила за регулиране на влизането и излизането в сградата на училището, без струпване на входа и при спазване на дистанция.
- Междучасия. Тоалетни/санитарни помещения
- Въвеждане на правила учениците да не се струпват в коридорите по времена междучасията, контролирани от дежурния учител.
- ползване на тоалетните максимум до 3 ученика по време на междучасие, контролирани от дежурния учител или служител от помощния персонал
- Забранено е влизането в класна стая на ученици от други паралелки.
.
- Входове
Отваряне за използване на два входа – един за начален и един за среден етап,
- Така че да не се допуска струпване.
- Да има лице за осигуряване на пропускателния режим на всеки вход.
- Стол и бюфети
- Хранене по график.
- Закусване на учениците от начален етап в класната стая.
- Да не се допускат опашки от близкостоящи ученици (когато са паралелки, които не си взаимодействат).
- Недопускане на споделяне на храни и напитки.
- Хранене в училищния двор.
- Недопускане на опашки от близкостоящи ученици
- Училищен двор
· Максимално ограничаване на влизането на външни лица в сградата на училището чрез маркиране на зони за достъп на родители в двора и в близост до входа.
· Допускане на придружители на деца със СОП в училището при спазване на изискванията за физическа дистанция и дезинфекция.
· Провеждане на повече занятия навън.
· Провеждане на занятия извън училището, когато това е удобно, мястото е пошироко и по-безопасно и не е свързано с риск и много време за придвижване (напр. в помещения на читалището, което наблизо).
- Недопускане на външни лица в дворовете и през почивните дни. Комуникация.
· По-голяма част от комуникацията се осъществява в електронна среда (по телефон, електронна поща, платформи и др.), а при необходимост от пряка комуникация се спазват изискванията на физическа дистанция и носене на защитни маски или шлем.
· Комуникация с родителите се осъществява предимно с електронни средства, а индивидуалните срещи и консултации се провеждат по предварителна уговорка и при спазване на изискванията на МЗ.
· Провеждане на родителски срещи, събрания на Обществения съвет, общи събрания и педагогически съвети в електронна среда, а при нужда от пряка комуникация в по-голямо помещение, което гарантира спазване на правилата на МЗ.
- Физкултурен салон
· Използване на физкултурния салон само в месеците, когато не е възможно провеждане на часовете на открито и възможност за провеждане на часа и в други подходящи помещения в училището. При невъзможност, поради спецификата на сезона, във физкултурния салон се провеждат часовете само на един клас.
- Училищен автобус
- Всяко дете има определено постоянно място.
- Организиране на групи за занимания по интереси в рамките на паралелката, а при необходимост от смесване на ученици от различни паралелки – разреждане на учениците и осигуряване на нужната дистанция, която да не позволява пряко взаимодействие между тях.
- При заниманията по интереси, свързани с колективни спортове, се прилагат актуалните здравни регулации на Министерството на здравеопазването.
- С цел спокойно и уверено поведение в случай на COVID-19 в училището обособяване на място за отделяне на ученик или лице с грипоподобни симптоми.
- Извършване на медицински филтър от медицинско лице в училище в началото на учебния ден, като работата му се подпомага от учителите, които влизат в първия учебен час.
- Информиране на родителите за прилаганите здравни протоколи и за начина на уведомяването им при възникване на съмнение за случай на COVID-19, както и за последващите мерки.
- Срещите с родителите да се провеждат онлайн или на входа на училището.
- Изготвяне на правила за поведение при съмнение или случай на COVID-19 в училището в съответствие с изготвените от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването Насоки за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 – 2021 година в условията на covid-1 и Актуализирани насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата (ПРИЛОЖЕНИЕ №1)
- Изготвяне на правила за организиране и провеждане на образователния процес условията на COVID 19 в училището в съответствие с изготвените от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването Насоки за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 – 2021 година в условията на covid-19 Актуализирани насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата (ПРИЛОЖЕНИЕ №2 )
- Обучение в електронна среда от разстояние
- Създаване на групи за бърза комуникация (директори – РУО, учители – ръководство, учители – родители, учители – ученици).
- Определяне на различна продължителност на електронните уроци в зависимост от възрастта и уменията за саморегулация на учениците.
- Публикуване на училищния сайт и запознаване на учениците с брошурата с препоръки за безопасна работа в интернет https://sacp.government.bg/sites/default/files/SafeNet_DAZD2020.pdf, както и с Правилата за безопасност на децата и учениците в компютърната мрежа и с Препоръките относно безопасно провеждане на дистанционно обучение в онлайн среда.
- Разработване или споделяне чрез сайта на училището на ръководства за учители, ученици, родители за ОЕСР и на ресурси:
- Изготвяне на правила за превключване от присъствено обучение към ОЕСР в училището в съответствие с изготвените от Министерството на образованието и науката и Министерството на здравеопазването Насоки за работа на системата на училищното образование през учебната 2020 – 2021 година в условията на covid-19 и Актуализирани насоки за обучение и действия в условията на извънредна епидемична обстановка в училищата (ПРИЛОЖЕНИЕ № 3)
- Поддържане на добър психоклимат и намаляване на ситуациите на напрежение, стрес и дезинформация
Планът е отворен и винаги подлежи на промяна, когато бъде оценена необходимост от това, но всяка промяна трябва да бъда представяна на учителския колектив, учениците и техните семейства.
Планът за действие в условията на COVID -19 е обсъден и приет на Общо събрание на 14. 09.2020 с Протокол №65